Pagulbis – poilsis autentiškoje sodyboje

Vėsų lapkričio savaitgalį aplankėme Pagulbio sodybą. Kurioje jaukiai spragsėjo senovinis koklinis pečius, o mus pasitiko maloni šiluma ir autentiška sodybos dvasia. Visa mūsų šeimyna kartu su mūsų zoologijos sodu 3 šunimis atkeliavome į Anykščių rajone esančią Pagulbio sodybą. Ši tradicija mane lydi jau seniai kuomet kas met vykstu aplankyti vis naujų išskirtinių Lietuvos vietų.

Pasakysiu atvirai, senoje kaimo sodyboje esu buvusi tik Rumšiškėse. Tačiau čia yra galimybė tik pamatyi aplankyti, bet neapsistoti ir iki galo pajausti tą jaukią autentišką dvasią. Tad trumpai noriu papasakoti pagulbio istoriją, kurią perskaičiau lankstinuke rastame sodyboje, kur apie viską pgalvota iki smulkmenų.

Visų pirma tai ….

Pagulbis – ežeras Lietuvoje, Molėtų rajone. Ežero ilgis iš šiaurės vakarų į pietryčius – 0,57 km, plotis – iki 0,25 km. Ežerą supa ~ 14 ha dydžio Pagulbio pelkė. Aplinkui plyti dirbami laukai. Šiaurės vakaruose išteka Alekos upelis link Šventelės intako Vatekos (Virintos upės baseinas). Prie ežero įsikūrę Gaudamonių, Kalvių ir Pagulbio kaimai.

Mane visur ir visada vilioja upės, nes jos man lyg baidarių trasa kurią būtinai noriu įveikti. Ps: baidarėmis plaukia beveik visa mūsų šeima išskyrus Aya ir Maya pastaroji dar nebandė, na o Aya bijo. O ežerai man lyg žvejybos galimybė kartu su visa šeima, tikimės pagauti šamą. Tad tokia aplinka mums ypatingai viliojanti.

Šiek tiek apie Pagulbio sodybą

1925 m. statytas namas, neseniai Pagulbio sodybos duris atvėrė ir visiems keliautojams. Naujam gyvenimui prikelta vieta šiemet užėmė ir antrą vietą Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse.

Dainų kūrėjas ir atlikėjas, čiužinių gamybos įmonės „Lonas“ įkūrėjas Kazimieras Jakutis šią sodybą atrado prieš keliolika metų. Metai po metų sukviesdamas bendraminčius čia rengė poezijos ir muzikos „atlaidus“, romantinius vakarus. O neseniai Pagulbio sodybos duris atvėrė ir visiems keliautojams.

Kadaise šioje pirkioje, anot K.Jakučio, gyveno įdomi šeima – du broliai ir dvi seserys. Pasakojama, kad vienas kitam esą neleidę tuoktis, kad nebūtų išnešiojamas turtas kitiems. Okupantams įžengus į Lietuvą, dalį šeimos išvežė į Sibirą, jų troba su 70 ha žemės buvo atimta. Vėliau čia pora dešimtmečių veikė mokykla, ją uždarius buvo atidaryta biblioteka.

Svečiai gali nuomotis tiek visą sodybą, tiek vieną kambarį, kurių kiekvienam suteiktas vis kitas vardas – Biblioteka, Mokytojų, Vasaros ir pan. Rojalio kambaryje, kuriame vyksta muzikos vakarai, anksčiau vykdavo pamokos. Mes apsistojome Mokytojų kambaryje su miegamuoju, svetaine, atskiru pečiumi bei nuosavu vonios kambariu ir virtuve.

Mūsų viešnagė

Mūsų viešnagė buvo rami jauki ir tiesiog užliūliuojanti, kadangi keliaujame su mažu vaiku ir gyvūnais, ieškome tokių vietų kur visi būtūme laukiami. Turiu pripažinti, jog Pagulbis draugiškas gyvūnams bei vaikams. Kas tikrai yra labai patogu šeimai, kuri nori pailsėti kartu, susipažinti su senovinia autentiška kaimo dvasia, daiktais, iškūrenti trobą ir mėgautis ugnies teikiama šiluma. Buvo labai malonu rasti daugybę smulkmenų, kurios buvo paliktos svečiams, šlepetės, higienos reikmenys, chalatai visi reikalingi įrankiai indai, netgi kavos aparatas, toks rūpestis, verčia jausties laukiamiems.

Atvykę iškart nusprendėme apžiūrėti visą didžiulę sodybą, pradžioje apkeliavome vidų, visus kambarius, viską apžiūrėjome net kelis kartus, nes buvo malonu nusikelti į praeitį kuri pritaikyta konfortiškam poilsiui, o vėliau visi apkeliavome didelės sodybos kiemą. Klėtį, duminę pirtį, kurios viduje auga obelis, ūkinius pastatus.

Buvo idomu susipažinti su senoviais statiniais iš labai labai arti, pasisupti ant supynių, pasiklausyti tylos. Bei vakarą praleisti be televizoriaus , žvakių šiesoje, spragsint malkoms, o už lango matyti tik tylią tamsą. Miegoti nuėjome labai anksti, pasikrovę daug teigiamų įspūdžių.

Maistas

Kaip ir kviekvienoje kelionėje suplanuoju visos šeimos mitybą, stengiuosi gaminti pati, arba pirkti jau pagamintus patiekalus, šį kartą nenorėjau gaminti, labiau norėjosi pailsėti ir skirti laiko pažinčiai su Pagulbio sodyba. Tar mūsų meniu buvo paprastas, užkandžiai, kepsneliai, mišrainės bei pusryčiams sumuštiniai. Dažniausiai stengiuosi rinktis maistą pagal vietą į kurią vykstame, šiuo atveju paprastas ūkiškas maistas su gurmanišku prieskoniu man atrodė tinkamiausias.

Drakonų maistas

Dalintis: