Plaukimas baidare Skroblumi- Merkiu

Kas per žvėris tas Skroblus ? Kadangi esu baidarių fanė, kas kartą ieškau vis naujų galimybių, sudėtingų trasų ir įdomių potyrių. Skroblaus upelį mačiau tik įtekant į Merkį, norint priartėti prie šio gražuolio reikia skintis kelią, per pelkėtas pievas arba mišką.

Apie:

Skroblus – upelis, tekantis Varėnos raj., tarp Puvočių ir Trasninko kaimo. Skroblaus ištakos – Bobos daržo šaltinis, netoli Margionių kaimo.

Ištakose upelio plotis siekia vos metrą, tačiau paskui išplatėja. Visą savo kelią jis teka miškais, kuriose daugiausia vyrauja pušys. Vandens turizmas Skroblumi yra problemiškas, nes srovė stipri, daug seklumų, akmenų ir užvirtusių medžių. Prie Rudnios kaimo yra Skroblaus rezervatas, kuriame yra uždrausta bet kokia ūkinė veikla ir žvejyba. Skroblaus ilgis tik 17,3 km. Debitas upelio pradžioje – 8 litrai per sekundę, o ten, kur jis įteka į Merkį – 700 litrų per sekundę. Kito tokio trumpo ir tokio vandeningo upelio Lietuvoje nėra.[reikalingas šaltinis] Skroblus tebegilina savo vagą, o jo slėnyje daugumoje duburių tęsiasi šaltinėtų šlaitų slinkimas arba sufozijos reiškiniai. Sufozijos cirkų, taip pat aktyviai vienoje vietoje besivystančių, Lietuvoje daugiau nežinoma. Kai kurie jų labai įspūdingi – gilūs, stačiašlaičiai, ūksmingi.

Maudantis Skroblaus ir Merkio santakoje, jaučiamas vandens temperatūrų skirtumas – Skroblaus vanduo geliantis kūną, o Merkio šildantis. Dauguma vandens turistų, plaukiančių Merkiu, dažniausiai išsilaipina Skroblaus ir Merkio santakoje, nes ten yra patogi vieta pabaigti kelionę (ant kalniuko yra plentas).

Skroblaus versmės paskelbtos gamtos paminklu.

Informacijos apie plaukimą šiuo upeliu neradau niekur tačiau pats aprašymas apie jį mane žavėjo, aišku neturėjau žalio supratimo ar upeliu įmanoma plaukti. Mano dienos kilometražas buvo vos 5 km, kas man yra labai mažai, nes sunkiausias Grūdos Ūlos vietas įveikiu greitai. Tačiau šį kartą nebuvo aišku ko tikėtis. Ar pakaks gylio ar užvartų bus daug, ar baidarė tilps upelyje. Iki tol teko plaukti tik upėmis kuriomis plaukia dauguma vandens turistų. Iš vakaro apžiūrėjau upelį, kiek tai įmanoma, tiksliau beveik neimanoma.

Upelio pabaiga taipogi nekėlė didelio džiaugsmo, nes toks vaizdelis byloja, jog baidarę teks tempti. Tačiau smalsumas nugalėjo. Ir kitą rytą aš pajudėjau Skrolumi.

Kelionės pradžia atrodė tiesiog fantastiška, upelis tobulai skaidrus, gražus, laukinis. Vanduo tiesiog geliantis. Tad mintis apie lipimą į vandenį labai atbaidė, nors diena buvo labai šilta.

Pirmas posūkis ir vaizdelis štai toks, pertempti baidarės per viršų neišeina, nes kliūtys ne tik medžiai, bet ir armatūros bei elektros stulpas. Tiesiogine ta žodžio prasme, neturėjau žalio suratimo kaip tai įveikti. Neliko nieko kito kaip tempti baidarę krantu, kuris pusiau pelkėtas ir gero nežada.

Vietos tempti baidarei beveik nėra, visur klipmsti į dumblą. Užtrukau gal 10 minučių likau šlapia nuo prakaito. Kelis šimtus metrų vinguriavau pievomis, tiesa Skrobluje praktiškai nėra kur išlipti pailsėti. Ir štai vėl pamačiau idomų vaizdelį

Paprastos išvartos manęs jau nebestębino, nes išvirtęs medis lengvai įveikiamas. Tačiau sutrešęs tiltas ir maždaug 10 cm aukštis tarp upelio ir tilto kėlė klausimą kaip ? Taigi teko baidarę vilkti per kelią, nes kitos išeities nebuvo. Toliau kelias buvo gan ramus, Skroblus nėra seklus, pločio puikiai pakanka, kliūtys įveikiamos gan sunkiai ir tinka tik patyrusiems. Tačiau staiga plaukiant aš išgirdau šniokštimą ir supratau, jog manęs laukia tai ko dar nemačiau.

Priplaukiau bebrų užtvanką, kuris sudarė nemažą krioklį, užtvanka buvo tikrai didelė, pro ją praplaukti buvo tikrai sunku, nes teko lipti ant vizualiai storiausių šakų ir tempti baidarę ir dar klausimas ar į koją neįkąs bebras. Tokios užtvankos buvo dvi. Skroblus ties Merkiu nevaiškiškai sraunus. Po tiltu labai akmenuota, o intake nuvirtęs medis, baidarę atrodo lengva pretempti, tačiau srovė tokia didelė jog sunku pajudinti baidarę. Taigi perplaukiau nedidelę šio upelio dalį užtrukau apie 2 val. Vertinu upę labai gerai. Po šios kelinės dar 5 val. Merkiu plaukiau iki Nemuno, tačiau čia jau buvo tik poilsis.

Drakonų maistas

Dalintis: