Kelionė baidarėmis Grūdos upe

Kadangi esame ne šiaip mėgėjos plaukti, o jūrų skautės turinčios – nesumeluosiu daug patirties plaukiant įvairiomis upėmis. Todėl, net nesudvejojusios pasirinkome ilgiausią vienos dienos maršrutą Grūdos upe.

Apie :

Grūda – upė pietinėje Lietuvos dalyje, Dzūkijoje, Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke; Merkio kairysis intakas.

Prasideda netoli Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos, Gudų girioje telkšančiame ežere, vadinamame tuo pačiu – Grūdos vardu. Tai lygumų upė, ramiai kilpuojanti ir neskubriai nešanti savo vandenis per Dainavos lygumą. Puvočiuose įteka į Merkį. Dėl smėlėto grunto ir augančių miškų šio rajono upės pasižymi vandens skaidrumu ir vėsumu. Kadangi jos daugiausia maitinamos požeminių šaltinių, todėl ne kiekvieną žiemą upės užšąla. O ir dažną sausą vasarą jos išlieka gana vandeningos ir praplaukiamos.

Pasigrožėti Grūda galima keliaujant Zackagirio pažintiniu taku Marcinkonyse. Galima pasigrožėti Grūdos kilpomis, kurios susisukusios lyg siūlai. Toje vietoje, kur Grūda įteka į Merkį, galima pagauti kiršlių (Thymallus thymallus), nes toje vietoje pasmarkėjusi srovė ir didelį vandens temperatūrų skirtumai.

Plaukti Grūda galima įvairiais maršrutais, nuo Marcinkonių kaimo iki Kašėtos arba, net Puvočių kaimo. Tačiau pirmą kartą plaukiant Grūda, rekomenduočiau pasirinkti trumpesnį maršrutą, tai nuo Marcinkonių iki Kašėtos kaimo pradžios. Nes plaukiant iki pabaigos, yra nemažų kliūčių kur teks lipti medžiu norint praplaukti. Jei rinktis dviejų dienų maršrutą iki Puvočių kaimo, rekomenduočiau apsišarvuoti kantrybe, nes pačiame upės gale ji smarkiai nusenka ir baidarę tenka stumtis.

Grūdos upė itin vingiuota, joja begalės išvartų, kai kurios nupjautos, nes vietomis upė taptų nepakenčiamai sudėtinga. Pradedančiajam tikrai nebus lengvą. Patyrusiam nebus kada nuobodžiauti. Mes plaukėme palyginti lėtai, grožėjomes kerinčia gamta, kuri neprimena Lietuvos. Mėgavomės upės vingiais bei kliūtimis, kurių čia buvo gausu. Atplaukėme pagal grafiką, likome labai sužavėtos šia upe.

Rekomenduoju paieškoti šviežių bazilikų, kurių Grūdos upėje pavyko rasti ir mums.

Bazilikai

Baidares iš „Puvočių baidarės” kur mus visada šiltai sutinka Angelė ir jos šaunioji komanda. Apie Puvočių baidarių stovyklavietę daugiau kitame straipsnyje.

Drakonų maistas

Dalintis: