Žuvinto ežeras, pietums skautiškos bulvės su lašinukais

Jau seniai svajojau pamatyti Žuvinto ežerą apie, kurį girdėjau labai daug, jog tai užpelkėjęs ežeras tinkantis perėti paukščiams. Tiesa keliukas vedantis iki ežero tiesiog nuostabus, mažai judėjimo, ramybė. Kadangi vykome saulėta pavasario diena, tai atsiminimai buvo patys šilčiausi, geras oras, pavasarėjantys laukai, tolumoje telkšantis ežeras, bei paukščių pulkai.

Žuvinto ežeras

Apie

Žuvintas – didelis ežeras pietų Lietuvoje, Alytaus rajone, 8 km į šiaurę nuo Simno. Ilgis šiaurės rytų – pietvakarių kryptimi 5,67 km, plotis iki 3,06 km. Žuvintas labai seklus, užžėlęs, sunku rasti ribą tarp ežero ir pelkės. Pietrytinėje ežero dalyje yra dvi salos, kurių bendras plotas – 0,13 km². Be to, ežere daug nepastovių, plaukiojančių salų, vadinamų kinimis. Dugnas lėkštas, prižėlęs augalų. Mažiau apaugusi tik pietrytinė ežero dalis, kurioje ir giliausia ežero vieta – 2,5 m. Duburys yra tarp 3, įvairios krypties galinių morenų ruožų. Dugnas molingas, vietomis slūgso karbonatingas sapropelis. Jo sluoksnio storis ~2,3 m (didžiausias 3,7 m). Iš vakarų prieina Palių Balos miškas.

Į Žuvintą savo vandenis plukdo Dusios, Giluičio, Simno ežerai. Iš jų suteka Bambenos, Kiaulyčios ir dar 3 upeliai, išteka Dovinė, priklausanti Šešupės baseinui.

Į apžvalgos bokštelį vedantis keliukas

Žiemą ežeras kartais įšąla iki dugno. Beveik visas ežeras apaugęs vandens augalija (švendrais, nendrėmis, lūgnėmis, plūdėmis, vandens lelijomis ir kt.). Čia rastos net 138 augalų rūšys, dalis jų – itin retos. Augalijos raizginiai sudaro nepastovias, plūduriuojančias salas. Ežeras gausus ir gyvūnijos įvairove: yra 77 zooplanktono, virš 1000 bestuburių, 18 žuvų rūšių (būdingesnės žuvys – lydeka, karšis, raudė, kuoja, plakis, ešerys, karosas). Ežero pakrantėse peri daug paukščių rūšių, čia lankosi daug retų, migruojančių paukščių[1].

Žuvinto ežero vaizdas, einant mediniu apžvalgos keliu

Pietrytinėje pakrantėje įsikūrę Aleknonių, Grinkiškių ir Žuvintų kaimai, yra įrengtas ežero gamtinis takas, pastatytas apžvalgos bokštas.

Ežerėvardis kilęs nuo gyvūno pavadinimo žuvis.[2]

Nuo 1948 m. ežeras ir aplinkinės pelkės paskelbtos Žuvinto biosferos rezervatu.

Pirmoji pažintis su ežeru iš arčiau

Apžvalginis takelis neilgas, apjuostas nendrėmis, visur girdėti paukščiai na, o pačiame kelio gale yra apžvalgos bokštelis iš kurio galima stebėti paukščius.

Pietų gamyba

Išvykus į saugią vietelę tolėliau nuo ežero ir rezervato, sustojome papietauti pelkingoje vietoje. Kadangi buvome pasiruošę drėgnam orui, turėjome sausų malkų. Užsikūrėme laužą, susipjaustėme bulves, pridėjome lašinukų ir pagardinome prieskoniais. Maistas gamintas gamtoje, kad ir pats paprasčiausias visada būna labai gardus.

Pietūs

Žuvinto ežeras ir visa diena, nuteikė pozityviai, pavasariškai, padėjo pasidžiaugti atbundančia gamta.

Drakonų maistas

Dalintis: